Menu Zavřeno

esenciální olej Bergamot – použití, účinky, diy recepty
lat. Citrus bergamia
kup si mě zde   → přejít do ESHOPU

 

Obecné informace:

Bergamot je rostlina, která má svůj původ v Asii. Svůj název ale pravděpodobně dostala podle italského města Bergamo v Lombardii, kde byl z této rostliny poprvé vyroben a prodáván esenciální olej. Je to druh hořkého pomeranče se zelenožlutou slupkou. Dužina je příliš kyselá, a proto se stromy pěstují pouze kvůli slupce, z níž se získává EO.

V 18. století byl bergamotový olej součástí první „Eau de Cologne“ . Olej má krásnou svěží a mladistvou vůni, která při odpoařování sládne. Olej je používán v italské lidové medicíně po mnoho let, zejména při léčbě vysoké horečky, střevních parazitů a dokonce malárie.

Dominantní temperament: flegmatik +++
Charakteristika: Osvěžující – Euforický -Vyživující

Tipy pro použití:  POUZE PRO VNĚJŠÍ KOSMETICKÉ POUŽITÍ

Esenciální oleje by se měly používat pouze po zředění v nosném oleji.

Dávkování: přidejte 3 kapky do 1 polévkové lžíce neutrálního oleje. Aplikujte masážní směs na tělo jednou denně. Používejte ihned po smíchání.
Upozornění: Bergamot je fototoxický, nepoužívejte na pokožku, chystáte-li se ven na sluníčko.

Použití v aromaterapii:
  • Koupele: koupel podporuje léčbu zánětu močového měchýře i vaginálních výtoků a infekcích.
  • na pleť: EO pomáhá při udržování mladistvé pokožky. Tato vlastnost bergamotového oleje je důvodem pro jeho rozsáhlé využití v kosmetice a přípravcích pro péči o pokožku. Zesvětluje pigmenty a sjednocuje tón pleti. Odstraňuje nevzhledné akně, ekzém i nevzhledné jizvy.
  • na tělo – obklad nebo lokální masáž: Je antimykotický a antibakteriální.  Prokrvuje a zlepšuje krevní oběh. Používá se při infekci úst i kůže
  • inhalace: Pomáhá při ulehčení od respiračních problémů, zejména při kašli a nachlazení, uvolňuje hlen a odkašlávání. Je antidepresivní a povzbuzující. Desinfikuje vzduch a pohlcuje pachy, je to výborný osvěžovač vzduchu.
Posílení ducha:
  • Má chladicí a osvěžující vlastnosti a působí primárně jako tonikum pro nervový systém, protože je povzbuzující, aniž by byl nadměrně stimulující. Vůně je povznášející a vyvážená a může být užitečná pro úzkost, stres, napětí, bolesti hlavy a deprese.
  • Bergamot jemně uvolňuje potlačované emoce a umožňuje vyjádřit pocity efektivně a věrohodně. Zmírňuje pocity netečnosti a letargie.
  • složky bergamotového oleje, jako alfa-pinen a limonen, jsou antidepresivní a povzbuzující. Zlepšením oběhu krve vytváří pocit svěžesti, radosti a energie v případě smutku a deprese.
Posted in Průvodce éterickými oleji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *