Menu Zavřeno

Esenciální olej Cist – použití, účinky, diy recepty
lat. Cistus labdanum
kup si mě zde   → přejít do ESHOPU

 

Obecné informace:

Keř, známý jako ´skalní růže´nebo labdanum, je silně aromatický stálezelený keř dorůstající výčky 0,5 až 2,5 metru s nápadnými květy. Je známo přes 20 druhů cistu, daří se mu v horkém a suchém podnebí Středomoří a Středního východu. Vůně je soustředěna v pryskyřici, kterou obsahují lepkavé listy a dřevo.

Olej má dlouhotrvající, hlubokou, bylinkovou, pižmovou vůni se sladkými tóny. Používá se také jako fixační prostředek pro parfumerii. Starověcí Egypťané používali pryskyřici při vykuřování a parfémech, v královských a duchovních obřadech. Cistus působí rychle, aby zastavil krvácení z čerstvé rány (např. při krvácení z nosu). Cistus je také ceněn pro svůj meditativní účinek

Dominantní temperament: flegmatik +++, cholerik ++
Charakteristika: Uklidňující – Zahřívající – Omlazující

Dávkování: přidejte 3 kapky do 1 polévkové lžíce neutrálního oleje. Aplikujte masážní směs na tělo jednou denně. Používejte ihned po smíchání.

Použití v aromaterapii:
  • Koupele: koupel se 2 kapkami cistu a 4 kapkami pelargonie rozpouští emocionální chlad a umožňuje otevřenějčí komunikaci. Zmírňuje příznaky kandidózy. Má protizánětlivé účinky, pomáhá při bolestech kloubů, artritidě, působí proti křečím. Sedací koupele zmírňují potíže s hemoroidy.
  • na pleť: je vhodný pro všechny typy pleti, tonizuje, čistí zralou, mastnou pleť s otevřenými póry. Zmírňuje akné a chronické dermatitidy jako lupénka a ekzém. Je značně adstringentní, je to výborná anti-age složka v přípravcích na pleť.
  • na tělo – obklad nebo lokální masáž: Esenciální olej z cistu podporuje rychlé hojení poranění, boláků, vředů a kůži postiženou ekzémem a lupénkou. Při bronchitidě, kašli nebo problémy s horními dýchacími cestami, přidejte několik kapek do nosného oleje a aplikujte je přímo na hrudník, abyste otevřeli dýchací cesty, bojovali proti infekci a snížili kašel.
  • difuzér: inhalace napomáhá při respiračních potížích s horními cestami dýchacími. Zmírňuje kašel a nachlazení. Je to zlepšovač nálady, který může ovlivnit oběhový systém, dýchací systém, nervový systém a střeva, což jim umožňuje pracovat efektivněji. V difuzéru podporuje léčbu autoimunitních nemocí.
Posílení ducha:
  • Cist ladanový hojí emocionální zranění a umožňuje nové začátky. Při šoku, náhlém emocionálním traumatu nebo zármutku, potřete části těla, ve kterých cítíte napětí, směsí ze 2 kapek cistu, 4 kapek neroli, 4 kapek pomerančovníku sladkého.
  • Probouzí pocit vnitřního klidu a harmonie, navozuje meditativní stavy. Spomaluje mysl, umocňuje hluboké soustředění. Cistus pomáhá měnit negativní myšlenky, vnášet emoce zpět do místa klidu a poskytovat rovnováhu.

 

Posted in Průvodce éterickými oleji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *