Menu Zavřeno

esenciální olej Citron – použití, účinky, diy recepty
lat. Citrus limonum
kup si mě zde   → přejít do ESHOPU

 

Obecné informace:

Stálezelený, pomalu rostoucí strom vysoký 3 až 6 m, kvete a plodí průběžně po celý rok, citroník má současně květy a zároveň i zralé plody. Hlavní důvod pěstování citrusu limonového jsou plody obsahující hlavně množství vitamínu C, kyselinu citronovou, pektin, flavonoidy a silice. Ve Španělsku a |Itálii, kde se citroníkům daří, jsou plody považovány za lék na teplotu a virové infekce.

Citronová šťáva působí antisepticky, desinfekčně a bývá pro své antioxidační vlastnosti používána jako konzervační látka. Vůně obsahových látek má velký význam v kulinářství pro ochucení potravin, silice se využívají také v parfumérii. U citlivých lidí může dlouhodobý styk s kůrou plodů vyvolat nežádoucí kožní reakci.. EO se získává lisováním slupky plodu, která obsahuje miniaturní váčky s EO.

Dominantní temperament: flegmatik +++
Charakteristika: Osvěžující – Čistící – Projasňující

Upozornění: Olej může být mírně dráždivý, neužívejte do koupelí ani na masáže, jestliže máte citlivou pleť.
EO citrón je fototoxický, neaplikujte na pokožku, pokud se se budete vystavovat slunci.

Dávkování: přidejte 3 kapky do 1 polévkové lžíce neutrálního oleje. Aplikujte masážní směs na tělo jednou denně. Používejte ihned po smíchání.

Použití v aromaterapii:
  • Koupele: EO je úžasný stimul pro imunitní systém těla. Stimuluje bílé krvinky a zvyšuje schopnost bojovat s nemocemi. Tento olej také zlepšuje prokrvení celého těla. Pročišťuje tělo, je antiseptický.
  • na pleť: Citrónový olej je dobrým prostředkem pro obnovu lesku matné kůže. Je svěží a detoxikační a pomáhá omlazovat ochablou nebo unavenou pleť. Jeho antiseptické vlastnosti pomáhají při léčbě pupínků a dalších kožních poruch. Citron se také doporučuje pro redukci mastné pleti. Citronový olej je také účinný jako vlasové tonikum. Lze jej použít k získání silných, zdravých a lesklých vlasů. Používá se také k odstranění lupů. Pro své antiseptické vlastnosti se používá v kosmetice, mýdlech a čistících prostředcích.
  • na tělo – obklad nebo lokální masáž: Esenciální olej z citrónu může být použit v léčbě různých žaludečních problémů, včetně trávení, kyselosti, žaludeční nevolnost a křečí.
  • difuzér: inhalace pomáhá zvyšovat koncentraci a bdělost. Citronový olej může být použit jako osvěžovač místností v kancelářích, aby se zvýšila efektivita zaměstnanců. Předpokládá se, že citronový olej je užitečný pro léčbu astmatu, inhalace může vyčistit nosní průchody a dutiny. EO je nápomocný při nespavosti, zklidňuje.
Posílení ducha:
  • EO citron zlepšuje ponurou náladu a navrací chuť do života. Citrónový olej je uklidňující, pomáhá při odstraňování duševní únavy, vyčerpání, závratí, úzkosti, nervozity a nervového napětí.
  • Obnovuje soustředění a pomáhá s řešením problémů. Má schopnost osvěžit mysl tím, že vytvoří pozitivní myšlení a odstraní negativních emoce.
Posted in Průvodce éterickými oleji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *