Menu Zavřeno

esenciální olej Citronela jávská – použití, účinky, diy recepty
lat. Cymbopogon winterianus
kup si mě zde   → přejít do ESHOPU

 

Obecné informace:

Tato vytrvalá travnatá odrůda je milovaná po celém světě pro svou lákavou citrónovou vůni a její modrozelené listy, které vyrůstají do výšky až 1,5 metru. Chemotypy geraniol a citronellal jsou obsaženy ve vyšších koncentracích než ceylonská odrůda. Olej získaný z odrůdy Jáva je tedy považován za olej vyšší kvality. Citronella a její esenciální olej se používají více než tisíce let a byly používány jako jeden z nejstarších účinných repelentů proti hmyzu.

Tento éterický olej se používá při výrobě mýdel, parfémů, detergentů, insekticidů, mýdlových vloček a čisticích prostředků pro domácnost. Skvěle pročišťuje vzduch. Byl používán v tradiční medicíně pro léčbu trávicích obtíží, menstruačních problémů, zvýšeného pocení, duševní únavy, deprese a jako bezpečný repelent pro domácí zvířata. Je antibakteriální a antimykotický.

 

Dominantní temperament: cholerik +++, melancholik +++
Charakteristika: Lehký – Jemný – Pročisťující

Tipy pro použití:  POUZE PRO VNĚJŠÍ KOSMETICKÉ POUŽITÍ

Esenciální oleje by se měly používat pouze po zředění v nosném oleji.

Upozornění:
EO citronella může být dráždivý a senzibilizující. Máte-li citlivou pokožku nebo k alergiím náchylnou pleť, nepoužívejte ke koupeli ani k masážím.

Dávkování: přidejte 3 kapky do 1 polévkové lžíce neutrálního oleje. Aplikujte masážní směs na tělo jednou denně. Používejte ihned po smíchání.

Použití v aromaterapii:
  • Koupele: koupel zmírňuje fyzické vyčerpání, stimuluje krevní oběh. Esenciální olej z citronely může zmírnit křeče svalů, dýchacího ústrojí a nervového systému. Koupel podporuje odstranění toxinů, má diuretické vlastnosti. Napomáhá při léčbě plísní.
  • na tělo – obklad nebo lokální masáž: Přispívá k léčbě trávicích obtížích, i při střevních chřipkách.  Napomáhá ničit bakterie a zabraňovat jejich dalšímu růstu. Esenciální olej může podpůrný prostředek při menstruažních křečích. Chutná, bohatá vůně citronellového oleje pomáhá odvádět tělesný pach a používá se v deodorantech a tělových sprejech, i když ve velmi malých množstvích, ve vyšších dávkách může způsobit podráždění kůže. EO působí protizánětlivě, antimykoticky a je močopudný. Může napomoci při zbavování se vlasových vší.
  • na pleť: vhodný na mastnou pleť, skvělě tonizuje. Vhodný i na mastné vlasy.
  • difuzér: inhalace pomáhá proti depresím, úzkosti a smutku. Poskytuje úlevu od kašle, pročišťuje.
  • repelent: připravte si vlastní repelent proti komárům ze 4 kapek citronelly, 2 kapek pačuli, 4 kapek cedru himalájského smíchejte s 20 g nosiče (olej, krém) a potírejte pokožku.
Posílení ducha:
  • EO citronella poskytuje podporu v období pochybnosti o sobě samém. Bojuje s depresí a poskytuje úlevu od úzkosti, smutku a negativních pocitů. Navozuje svěží, šťastný pocit.
  • Olej pomáhá nést těžká emocionální břemena a probouzí naději. Čistí mysl a podporuje jasné uvažování.
Posted in Průvodce éterickými oleji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *