Menu Zavřeno

esenciální olej Eukalyptus citronovonný – použití, účinky, diy recepty
lat. Eucalyptus citriodora
kup si mě zde   → přejít do ESHOPU

Obecné informace:

Tato rostlina byla nejdříve zařazena mezi eukalypty ( rod Eucalyptus ), později byla botaniky přeřazena do rodu Corymbia, nicméně stále jde o ten samý eukalyptus neboli blahovičník se silnou citronovou vůní. Eukalyptus je velmi rychle rostoucí, neopadavý listnatý strom pocházející z Austrálie, dorůstá do 50ti metrů. Eukalyptová silice je silnou přírodní dezinfekcí, a jako taková může být ve větším množství toxická. Býložravci, kteří se listy živí (zejména koaly a některé vačice), ji však snášejí bez potíží. Aboridžinci v Austrálii aplikovali listy eukalyptu na rány, aby zabránil infekcím.

Eukalyptus je vyhledáván zejména pro silnou citronovou vůni, kterou uvolňují listy již při lehkém dotyku. Obsažená silice se používá do přípravků pro léčbu zánětů průdušek a horních cest dýchacích, usnadňuje vykašlávání. Je používán do mastí proti revmatismu, na bolavé svaly. Eukalyptus je účinný přírodní repelent, zejména proti komárům. Má antiseptické a protizánětlivé účinky, posiluje imunitu. Čistí vzduch a osvěžuje mysl.

Dominantní temperament: melancholik +++, cholerik +
Charakteristika: Energizující – Očišťující – Optimistický

Tipy pro použití:  POUZE PRO VNĚJŠÍ KOSMETICKÉ POUŽITÍ

Esenciální oleje by se měly používat pouze po zředění v nosném oleji.

Dávkování: přidejte 1-2 kapky do 1 polévkové lžíce neutrálního oleje. Aplikujte masážní směs na tělo jednou denně. Používejte ihned po smíchání.
Upozornění: Citlivé osoby může dráždit, používejte nízké koncentrace. Nepoužívejte nebo jen velmi málo u osob s citlivýma očima, i rozptýlen v místnosti může působit dráždivě.

Použití v aromaterapii:
  • Koupele: EO obsahuje stimulují látky, které mohou ovlivnit metabolismus a cirkulaci. Eukalyptová koupel dodává tělu energii. Napomáhá při bolestech kloubů a svalů, rychle ulevuje od bolesti. Antioxidační a antiseptické vlastnosti oleje podporují imunitní systém.
  • na tělo – obklad nebo lokální masáž: Nejběžnější použití eukalyptového esenciálního oleje je repelentní k odpuzování hmyzu. Významný obsah citronellalu je extrémně účinný proti komárům, účinek trvá až 8 hodin po aplikaci. Může také urychlit hojení při kousnutí nebo bodnutí hmyzem. Při dýchacích potížích, kašli, astmatu, bronchitidě pomáhá jemná masáž hrudníku, uklidňuje před spaním. Tento olej se běžně používá k úlevě kloubů a bolesti svalů, při revmatismus. Lokální aplikace ulevuje rychle od bolesti, i od bolesti chronické.
  • difuzér: Inhalace eukalyptového EO a jeho použití v difuzéru podporuje respirační systém. EO má protizánětlivé vlastnosti, které zlepšují zdraví dýchacích cest, zabraňují kašli a přetížení. Vdechování tohoto oleje také posiluje trávicí systém. Rozptýlení EO po místnosti spolehlivě odpuzuje hmyz. Eukalypt má povzbuzující účinky a zlepšuje imunitní zdraví.
Posílení ducha:
  • EO eukalypt je optimistický, pomáhá při stresových situacích, odhání negativní myšlenky a starosti. Uvolňuje napětí a emoce. Rozpouští melancholické stavy mysli.
  • Energie eukalyptu otevírá myšlenkový prostor, očišťuje negativní a umožňuje přijímat, otevírá. Dodává energii a nabíjí tělo i mysl.
Posted in Průvodce éterickými oleji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *