Menu Zavřeno

esenciální olej Geranium růžové – použití, účinky, diy recepty
lat. Pelargonium graveolens
kup si mě zde   → přejít do ESHOPU

 

Obecné informace:

Pelargonie je bylina, polokeř či keř z čeledi kakostovité, obsahující asi 240–300 druhů. Některé druhy voní, jiné ne. Původem je z jižní Afriky, dnes se pěstuje po celém světě, ale jeho poloha silně určuje jeho biochemické složení. Pelargonie je používána jako okrasná květina, ale také v parfumérii, jako léčivá a barvířská rostlina, či k ochucení pokrmů.

Dopad pelargónie na nervový systém je dobře známý a byl takto používán po celé generace. Z listů lze vařit uklidňující čaj, který může rychle zmírnit nepříjemnou náladu a přeplněnou mysl.

Mezi nejzajímavější účinky esenciálního oleje z pelargonie růžové patří schopnost snižovat úroveň stresu, snižovat zánět, zmírnit menstruační bolesti, posílit imunitní systém, usnadnit trávení a zlepšit ledviny, kůži a zdraví vlasů. Má antiseptické, antibakteriální, antifungální a hemostatické vlastnosti, které pomáhají hojit rány rychleji. Olej pozitivně ovlivňuje endokrinní systém a pomáhá vyrovnávat hormony. Má skvělé terapeutické účinky jako antidepresivum. 

Dominantní temperament: cholerik +++, sangvinik ++, melancholik +
Charakteristika: Vyvažující – Jemný – Vyživující

Tipy pro použití:  POUZE PRO VNĚJŠÍ KOSMETICKÉ POUŽITÍ

Esenciální oleje by se měly používat pouze po zředění v nosném oleji.

Dávkování: přidejte 3 kapky do 1 polévkové lžíce neutrálního oleje. Aplikujte masážní směs na tělo jednou denně. Používejte ihned po smíchání.  

Použití v aromaterapii:
  • koupele: Použití EO pelargónie v koupeli ulevuje od svalové křeče, od bolesti z namožených a přetažených svalů. Koupel si dopřejte ke zmírnění premenstruačních syndromů, únavě a výkyvech nálad. Vyrovnává hormonální hladinu při menopauze. Je to stimulant oběhového systému, posiluje imunitu. Působí proti vnějším infekcím, posiluje vnitřní tělesné funkce a udržuje tělo zdravé. Působí diureticky.
  • na tělo – obklad nebo lokální masáž: Esenciální olej geranium se používá při rychlém ošetření ran, poranění. Rány dezinfikuje a zbavuje mikrobů. Urychluje hojení a regeneruje kůži, je také účinný při léčbě celulitidy, ekzémů, plísňových infekcí. Skvěle pomáhá regenerovat jizvy. Posiluje imunitní systém, stimuluje cirkulaci a vylučování, eliminuje toxiny v těle. Zlepšuje fungování tělních systémů, zmírňuje oteklé kotníky, snížuje záněty a mírní revmatické a artritické bolesti způsobené toxickým hromaděním.  Olej se používá při léčbě onemocnění močových cest a při menopauzálních a menstruačních poruchách. Je také účinný při léčbě hemoroidů. Geranium je vynikající přírodní deodorant s antibakteriálními vlastnostmi, který eliminuje tělesný pach a dodává květinovou vůni. Masáž ulevuje od svalové bolesti.
  • na pleť a vlasy: vhodné pro všechny typy pleti. Je známý pro své dermatologické použití proti stárnutí. Má schopnost redukovat vrásky, vyhlazuje a zpevňuje pokožku obličeje. Geranium může pomoci při léčbě akné, dermatitidy a kožních onemocnění.
  • difuzér: Vůně tohoto oleje posiluje a povzbuzuje ducha, zmírňuje nervové napětí, uvolňuje vzpomínky a negativní emoce. Dezinfikuje nečistý vzduch, odpuzuje komáry a další hmyz. Lze jej inhalovat na podporu léčby akutních respiračních infekcí. EO také může pomoci těhotným ženám snížit jejich úzkost při porodu. Může být přínosný při nespavosti.
Posílení ducha:
  • Pelargonie rozvíjí a uklidňuje vnitřní dítě, navozuje pocit vnitřního klidu. Vyvažuje emoce. Je to velmi účinné antidepresivum.
  • EO vyrovnává, povzbuzuje ducha a zbavuje stresu. Zbavuje úzkostí.
Posted in Průvodce éterickými oleji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *