Menu Zavřeno

esenciální olej Koriandr list – použití, účinky, diy recepty
lat. Coriandrum sativum
kup si mě zde   → přejít do ESHOPU

Obecné informace:

Koriandr setý je jednoletá rostlina, planě rostoucí ve Středomoří, odedávna pěstovaná v Indii a v Egyptě. Využívá se v gastronomii jako koření, tvoří jednu ze základních součástí indického karí a uplatňuje se v ostré mexické, arabské i čínské kuchyni. Všechny části rostliny jsou jedlé, ale převážně se používají čerstvé listy a sušená semena.

Ve fytoterapii se sbírá plod a list. Koriandr podporuje tvorbu žaludeční šťávy, čímž příznivě ovlivňuje trávení. Čaj z koriandru pomáhá při bolestech břicha, pocitu plnosti či nadýmání; je doporučován též v čajové směsi s kmínem. Obklady z koriandru pomáhají při revmatických potížích kloubů.

Esenciální olej z listů koriandru, ačkoli je z jedné rostliny jako EO ze semen koriandru, mají odlišné benefity. Olej ze semen má vyšší hodnotu linalolu, zatímco listový olej má vysoký obsah aldehydů. Aldehydy jsou známé pro jejich upokojující a uklidňující vlastnosti, a proto může být prospěšný v případě stresu, úzkosti a nespavosti a také pro úlevu od gastritidy. Najdeme ho také pod názvem Cilantro.

Dominantní temperament: melancholik +++
Charakteristika: Uvolňující – Jemný – Houževnatý

Tipy pro použití:  POUZE PRO VNĚJŠÍ KOSMETICKÉ POUŽITÍ

Esenciální oleje by se měly používat pouze po zředění v nosném oleji.

Dávkování: přidejte 3 kapky do 1 polévkové lžíce neutrálního oleje. Aplikujte masážní směs na tělo jednou denně. Používejte ihned po smíchání.

Upozornění: EO může být dráždivý a senzibilizující. Máte-li citlivou pokožku nebo k alergiím náchylnou pleť, nepoužívejte ke koupeli ani k masážím.

Použití v aromaterapii:
  • Koupele: do koupele můžete použít koriandr jako podporu detoxikace těla. EO má schopnost zejména detoxikace z těžkých kovů, jako je rtuť, hliník a olovo. Koriandr může být použit pro zažívací potíže.  EO je antioxidant, který pomáhá kontrolovat volné radikály,
  • na tělo – obklad nebo lokální masáž: EO z cilantro je skvělou součástí podpažních deodorantů. EO lze doporužit pro výrobu antibakteriálního mýdla, antibakteriální deodorantové mýdlo bude mít svěží, čistou vůni a zanechá vaši pokožku svěží a čistou. Koriandr je antibakteriální, antispasmatický a antimykotický. Podporuje trávení a výrazně detoxikuje.
  • na pleť: EO je antioxidant, který pomáhá kontrolovat volné radikály. Čistí a uklidňuje pleť. Vykazuje protizánětlivé účinky na kožní buňky, dezinfikuje
  • difuzér: je uklidňující, čistí vzduch okolo vás i emoce uvnitř vás
  • domácí čsitící prostředek: Kvůli obsahu decanalu je tento olej prospěšný jako součást domácích čisticích přípravků. Osvěží vzduch a pomůže s dezinfekcí povrchů.
Posílení ducha:
  • Koriandr usnadňuje emocionální očistu, a zejména povzbuzuje uvolňování starostí a kontroly, pomáhá jednotlivcům soustředit se na své Pravé Já
  • Koriandr osvobozuje duši od těžkých břemen a umožňuje jednotlivcům žít světlo a svobodně
 

 

Posted in Průvodce éterickými oleji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *