Menu Zavřeno

esenciální olej Libavka poléhavá – použití, účinky, diy recepty
lat. Gaultheria procubens
kup si mě zde   → přejít do ESHOPU

Obecné informace:

Libavka zvaná také wintergreen je malý, stálezelený, nízkorostoucí keř, obvykle dosahující výšky 10–15 centimetrů. Pochází z východní části Severní Ameriky, plody jsou červené, v průměru 6-9 mm velké. Tato rostlina je nejen okrasná, ale také velmi léčivá. Z listů lze připravovat čaj. Aromatické červené plody je možné konzumovat čerstvé nebo dále zpracované. Indiáni užívali libavku pro léčebné účely. Je populární příchutí do ústních vod a žvýkaček.

EO je nedílnou součástí analgetických balzámů na bolest svalů a kloubů. Má významné protizánětlivé, antiartritické a antirevmatické vlastnosti. Postižená místa stimuluje a zahřívá, také působí diureticky a tím napomáhá odplavení toxinů z těla. Velmi rychle tlumí bolest, je vhodný i při bolestech hlavy, působí relaxačně. Má blahodárný vliv na dýchací systém. Používá se také při poruchách trávení, včetně bolesti žaludku a nadýmání.

Dominantní temperament: sangvinik +++
Charakteristika: Očistný – Relaxační – Zahřívající

Tipy pro použití:  POUZE PRO VNĚJŠÍ KOSMETICKÉ POUŽITÍ

Esenciální oleje by se měly používat pouze po zředění v nosném oleji.

Dávkování: přidejte 1-2 kapky do 1 polévkové lžíce neutrálního oleje. Aplikujte masážní směs na tělo jednou denně. Používejte ihned po smíchání.
Upozornění: Používejte nízké koncentrace. EO obsahuje chemickou látku zvanou methylsalicylát, je chemicky velmi podobná aspirinu. Nepoužívejte, pokud jste na aspirin alergičtí.

Použití v aromaterapii:
  • koupele: EO v koupeli působí velmi příjemně. Pomáhá odstranit a velmi rychle tlumí bolest a podporuje relaxaci, odbourává stres a napětí. Uvolňuje křeče. Má blahodárné účinky na onemocnění dýchacích cest, kašel, astma, poruchy zažívacího ústrojí a pohybového aparátu i různé nervové potíže. Ačkoliv má ostré aroma, není nepříjemné. Může být použit k eliminaci tělesných pachů.
  • na tělo – obklad nebo lokální masáž: Libavka je velmi oblíbená u lidí trpících revmatismem, artritidou, dnou a bolestmi v kostech a kloubech. Přináší rychlou úlevu. Je to báječné analgetikum. Při masáži postižené oblasti je EO snadno absorbován kůží a přítomnost methylsalicylátu vyvolává necitlivost a anestetický účinek na nervy. Zvyšuje cirkulaci krve a postižené místo zahřívá. Stimuluje a zvyšuje močení a působí jako diuretikum. To urychluje odstranění toxinů a odvod kyseliny močové z těla. Pomáhá také při nadýmání, trávicích potížích a žaludečních nevolnostech. Zabraňuje mikrobiální infekci. Podporuje menstruaci a také pomáhá zbavit se nevolnosti, únavy a bolesti spojené s menstruací.
  • pleť a vlasy:  EO má adstringentní působení. Navozuje kontrakce svalové tkáně, kůže, krevních cév a vlasových kořenů. Kořeny vlasů i pleť jsou tímto stahujícím účinkem stahovány a zpevňovány. Olej vypíná a omlazuje pleť. Pomáhá při celulitidě.
  • difuzér: podporuje dýchání, zlepšuje zdraví dýchacích cest, zabraňuje kašli a přetížení. Dodává energii, vůně je očistná a povznášející. Ulevuje od bolestí hlavy a nervových nevolností.
Posílení ducha:
  • EO nás povzbuzuje vzdát se starého a vpustit nové, důvěřovat procesu života. Pomáhá uvolnit staré bolesti, podporuje v nás pravdu.
  • Libavka je povznášející, očistná, rozpouští to, co už nám neslouží

 

Posted in Průvodce éterickými oleji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *