Menu Zavřeno

esenciální olej Majoránka – použití, účinky, diy recepty
lat. Origanum majorana
kup si mě zde   → přejít do ESHOPU

Obecné informace:

Majoránka je nízká aromatická bylina s malými tmavě zelenými sametovými listy a růžovobílými květy. Je to druh oregana, které pochází z jižního Středomoří. Majoránka zahradní je v přirozeném prostředí vytrvalá bylina nebo polokeř, pěstována v českých podmínkách obvykle jako jednoletá bylina. Celá rostlina má charakteristickou, příjemnou vůni. Majoránka je vynikající a oblíbená kulinářská bylina, používá se jako aromatická přísada a koření.

Majoránka je oslavována jako bylina věčné lásky, radosti a náklonnosti. Byla nejoblíbenější bylinou bohyně Afrodité a součástí svatebních rituálů, kde novomanželé nosili majoránkové věnce jako znamení zahájení jejich magického milostného života. Čaj z majoránky je známý pro svou sílu při úlevě od bolesti hlavy, sinusitidy, plynatosti, senné rýmy a menstruačního nepohodlí.

Zdravotní přínosy esenciálního oleje majoránky lze připsat jeho analgetickým vlastnostem. EO je také účinné antispasmodikum  a antiseptikum. Majoránka zmírňuje infekce a bakteriální záněty. Působí diureticky, odplavuje přebytečnou vodu z těla a snižuje otokyStimuluje trávicí soustavu a snižuje potíže s nadýmáním. Je vhodný pro ženské potíže, podporuje pravidelnou menstruaci a tiší hormonální výkyvy. Působí také jako afrodisiakum –  pomáhá potlačovat a kontrolovat sexuální touhy. Uklidňuje mysl i tělo a chrání CNS před nervovými poruchami.

 

Dominantní temperament: flegmatik ++, cholerik +++
Charakteristika: Posilující – Láskyplný – Utišující

Tipy pro použití:  POUZE PRO VNĚJŠÍ KOSMETICKÉ POUŽITÍ

Esenciální oleje by se měly používat pouze po zředění v nosném oleji.

Dávkování: přidejte 3 kapky do 1 polévkové lžíce neutrálního oleje. Aplikujte masážní směs na tělo jednou denně. Používejte ihned po smíchání.

Majoránka není toxická, není dráždivá a nevyvolává přecitlivělé reakce. Je vhodná pro všechny typy pleti.

Použití v aromaterapii:
  • Koupele: koupel slouží k relaxaci mysli i napjatých svalů, zejména po tréninku nebo fyzické námaze. Díky svým sedativním, analgetickým a antispasmodickým vlastnostem ulevuje od bolesti. Majoránkový olej má zahřívací účinek, zlepšuje krevní oběh a současně zmírňuje bolest artritidy a revmatismu. Koupel také účinně zmírňuje křeče. 
  • na tělo – obklad nebo lokální masáž: Masáž tlumí bolesti, působí analgeticky. EO chrání rány před septickými i jinými bakteriálními, plísňovými nebo virovými infekcemi. Může být účinný při léčbě infekcí způsobených viry jako je například nachlazení, chřipka, příušnice, spalničky a dokonce i neštovice. Masáž účinně zmírňuje křeče v dýchacích cestách, střevech a svalové křeče v končetinách. K uvolnění menstruačních křečí a s nimi spojeným vyčerpáním si dvakrát denně do břicha vmasírujte směs ze 4 kapek majoránky, 4 kapek kozlíku lékařského a 4 kapek levandule. Snižuje hormonální potíže při menstruaci, klidní výkyvy nálad, poskytuje úlevy při PMS a podporuje pravidelnou menstruaci. Majoránkový olej má na tělo oteplovací účinek a stimuluje průtok krve. Tato vlastnost pomáhá zbavit se kašle a nadměrného hlenu a současně zmírňuje bolest artritidy a revmatismu. EO je diuretický, podporuje pocení a udržuje vás zdravé tím, že pomáhá při odstraňování toxinů, sodíku, solí a přebytečné vody z těla. EO také podporuje trávení a stimuluje peristaltický pohyb střev. Esenciální olej z majoránky dokáže účinně zvládnout potíže s plynatostí. Poskytuje pomoc se zažívacími potížemi, nevolnosti, zvracením, bolest žaludku a nadýmáním.
  • na pleť: Smíchejte 2 kapky oleje majoránky s 1 kapkou oleje z rozmarýnu, 1 kapkou oleje Ylang Ylang a 1 kapkou pomerančového oleje a smíchejte jej nosným krémem. Aplikujte na postižené oblasti k léčbě akné, dermatitidy, spálení, podráždění po holení, rány a vrásky.
  • difuzér: použití v difuzéru poskytuje úlevu od dýchacích potíží, má uklidňující účinek na nervový systém. Esenciální olej z majoránky se ukázal jako velmi účinný při úlevě od hlenu v krku a dutinách, uvolňuje ucpání nosního traktu, hrtanu, hltanu, průdušek a plic. Je zvláště účinný při chronickém kašli. Majoránkový olej vyvolává uklidňující a sedativní účinek na mysl i tělo a zároveň zmírňuje nervový stres a úzkost. Podněcuje optimistické pocity, sebelásku, sebepřijetí, zlepšenou koncentraci, mentální dynamiku a posiluje paměť.
Posílení ducha:
  • Majoránka uklidňuje a utěšuje rozbouřené emoce. Majoránka je reprezentací klidu, harmonie, zdraví a srdečnosti. Osvěcuje duši probouzením vědomí sebevědomí, zejména během meditace.
  • Navozuje pocit bezpečí a vnitřního klidu. Posiluje 4. a 6. čakru.

 

Posted in Průvodce éterickými oleji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *