Menu Zavřeno

esenciální olej Mandarinka červená – použití, účinky, diy recepty
lat. Citrus reticulata
kup si mě zde   → přejít do ESHOPU

Obecné informace:

V 19. století a na počátku 20. století mandarinka v severní Evropě navozovala představu Vánoc – období v roce, kdy se toto ovoce dováželo ze sadů v jižním Středomoří. Plody jsou menší než tangerinky, obsahují jadérka a mají zářivější kůru. Francouzští naturopati považují mandarinky za prospěšné ovoce pro děti a starší lidi, protože dodávají velké množství vitamínu C, avšak nejsou tak kyselé jako pomeranče. Jak už název napovídá, mandarinky jsou původem z Číny. Začaly se pěstovat v Evropě a nyní je Itálie jedním z největších producentů mandarinkového oleje.

Esenciální olej mandarinka červená se získává lisováním ze zralých plodů, zatímco mandarinka zelená se lisuje z nezralého ovoce. Oba oleje mají sladkou vůni, u červeného je jemnější, zatímco zelený je trochu svěžejší. V aromaterapii je jejich použití stejné. Je to velmi uklidňující olej, skvěle působí i na děti, které jsou příliš nadšené a tvrdohlavé:)

Aromaterapeutické přínosy esenciálního oleje z mandarinky lze připsat jeho vlastnostem jako antiseptické, antispasmodické, sedativní, tonizující. EO mandarinka stimuluje oběhové funkce, posiluje imunitu a detoxikujePosiluje zažívací a nervové ústrojí. Tento éterický olej zbavuje stresu, podporuje léčbu kožních poruch, udržuje rovnováhu vlhkosti v pokožce a činí pokožku hladkou a mladistvou. Je velmi revitalizující.

 

Dominantní temperament: flegmatik +++, sangvinik +
Charakteristika: Tvořivý – Lehký – Revitalizující

Tipy pro použití:  POUZE PRO VNĚJŠÍ KOSMETICKÉ POUŽITÍ

Esenciální oleje by se měly používat pouze po zředění v nosném oleji.
EO mandarinka NENÍ považována za fototoxickou, můžeme ji použít na kůži, i když se budeme vystavovat slunci. EO je netoxický, nedráždivý a není senzibilizující.

Dávkování: přidejte 3 kapky do 1 polévkové lžíce neutrálního oleje. Aplikujte masážní směs na tělo jednou denně. Používejte ihned po smíchání.

Použití v aromaterapii:
  • Koupele: koupel působí antisepticky, má antibakteriální a antimykotické účinky. Pomáhá hojení poraněné kůže a udržuje čistou a hladkou pokožku, podporuje růst nových buněk a tkání. Má skvělé účinky na křečové stavy v dýchacím ústrojí, zažívací a nervové. Koupel zlepšuje krevní a mízní oběh a posiluje imunitu. Koupel je detoxikační, tonizující a revitalizující. 
  • na tělo – obklad nebo lokální masáž: EO chrání rány před septickými i jinými bakteriálními, plísňovými nebo virovými infekcemi. Vytváří ochranný povlak na ráně a podporuje shromažďování krevních destiček a leukocytů na postiženém místě, čímž blokuje vniknutí mikrobů. Díky antispasmodickým vlastnostem zmírňuje křeče. Křeč v dýchacím systému může způsobit, že budete trpět dýchacími potížemi, kongescemi a vyčerpávajícím kašlem. Křeče v zažívacím systému (střeva) mohou způsobit zvracení a táhlé bolesti v žaludku a střevech, zatímco křeč v nervovém systému může mít za následek nervové trápení. Stačí pár kapek EO mandarinky a křeče mohou polevit. Olej z mandarinek také zlepšuje cirkulaci krve a mízy, což udržuje pokožku omlazenou a vypadající mladou a živou. Tato zlepšená cirkulace také vytváří teplo a poskytuje úlevu od revmatismu a artritidy. Současně posiluje imunitu. Pomáhá vylučovat toxické a nežádoucí látky z těla vylučováním. Usnadňuje trávení stimulací zažívacích šťáv a žluči do žaludku. Zvyšuje také chuť k jídlu. Je vhodný na masáž břicha proti striím v těhotenství.
  • na pleť: je vhodný pro všechny typy pleti. Pomáhá udržovat čistou a hladkou pokožku. Tonizuje a čistí normální, mastnou, aknózní a zralou pleť. Podporuje hojivou schopnost pokožky pro snížení výskytu vrásek i jizev a známek stárnutí. Podporuje růst buněk a zanechává pleť hladkou a mladistvou. Přirozeně hydratuje.
  • difuzér: Přestože je olej běžným sedativem, jeho uklidňující účinek je výraznější při relaxaci a uklidňování nervových trápení a poruch. Může uklidnit záchvaty epilepsie, hysterie a křeče. Kromě toho odstraňuje stres a úzkost. Nechte odpařovat 3 kapky mandarinky a 3 kapky limetky, abyste obnovili duševní energii a chuť do života.
Posílení ducha:
  • Mandarinka navozuje pocit pohody. Říká se, že je to šťastný olej, olej pro zlepšování nálady, který pomáhá snižovat napětí v nervové soustavě, podporuje klidný spánek, vyživuje nervy, zmenšuje úzkost a podporuje absolutní klid.
  • Podporuje tvořivost a nové nápady.

 

Posted in Průvodce éterickými oleji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *