Menu Zavřeno

esenciální olej Máta peprná – použití, účinky, diy recepty
lat. Mentha piperita
kup si mě zde   → přejít do ESHOPU

Obecné informace:

Máta peprná je přirozený hybrid máty vodní a máty klasnaté (Mentha aquatica × Mentha spicata). Pravděpodobně pochází ze západní Evropy, konkrétně z Anglie, ale dnes už se pěstuje v mírných pásech celého světa. Je nejštiplavější ze všech druhů máty. Má tuhé tmavé stonky a pilovité zelené listy.

Esenciální olej máty peprné je známý svými stimulačními, analgetickými, trávicími, protizánětlivými a chladicími vlastnostmi. Je to nezbytný esenciální olej v domácnosti díky svému mnohonásobnému použití a výhodám, jako je zlepšení nálady, zvýšení koncentrace a mentální jasnosti. Mezi nejvýznamnější přínosy máty patří jeho karminativní vlastnosti, zmírňuje potíže související se syndromem dráždivého tračníku, tlumí nevolnosti a křeče. Je znám pro své schopnosti ulevit dýchacímu systému, uvolňuje dutiny, pomáhá při nachlazení a chřipce, podporuje vykašlávání. Také se používá k úlevě od bolestivých svalů a kloubů. Podstata působení mentolu spočívá ve snižování napětí hladkého svalstva. Snižování tlaku ve vnitřních orgánech zabraňuje a předchází bolestem. Mentol vyvolává pocit chladu a znecitlivuje, tím také ulevuje od svědivé pokožky. Mátová esence také velmi dobře ulevuje od bolestí hlavy. 

 

Dominantní temperament: melancholik +++, cholerik ++, sangvinik +
Charakteristika: Revitalizující – Energizující – Vizionářský

Tipy pro použití:  POUZE PRO VNĚJŠÍ KOSMETICKÉ POUŽITÍ

Esenciální oleje by se měly používat pouze po zředění v nosném oleji.

Dávkování: přidejte 1-2 kapky do 1 polévkové lžíce neutrálního oleje. Aplikujte masážní směs na tělo jednou denně. Používejte ihned po smíchání.
Upozornění: Máta peprná je netoxická. EO ale může být mírně senzibilizující a dráždivý. Pokud máte citlivou pleť, nepoužívejte do koupele ani při masáži, nebo jen ve velmi ředěném množství.

Použití v aromaterapii:
 • koupele: koupel obnovuje energii po vyčerpání. Podporuje pozitivní myšlenky, očišťuje a přináší vhled a vize. Koupel se 3 kapkami máty a 3 kapkami myrty zlepšuje koncentraci a mírní únavu, energizuje. Koupel s mátou se doporučuje, pokud máte potíže se zažíváním. Pomáhá s dýchacími problémy, jako je přetížení dutin nebo nachlazení a chřipka. Jako účinné analgetikum ulevuje od bolestí se zažíváním, od svalových i kloubních bolestí. Uvolňuje ztuhlé svaly.
 • na tělo – obklad nebo lokální masáž: Máta peprná je známá pro své karminativní účinky. Používá se k úlevě od nevolnosti, při kolikách, zvracení. Ukázalo se, že pomáhá v případech otravy jídlem i nemoci z cestování. Tento olej stimuluje játra a žlučník, uvolňuje žluč a také zmírňuje svalové křeče ve střevech. Zmírňuje bolesti svalů a kloubů. Masáž s mátou způsobuje ochlazení „horkých“ oblastí.  Děje se tak díku mentholu, který vyvolává pocit chladu, tělo tak zvyšuje průtok krve do oblasti aplikace, čímž vytváří oteplovací efekt. Je vhodný při chřipkách a nachlazení,  snižuje horečky. Může být také použit k ochlazení svědivých problémů s pokožkou. Má blahodárný vliv na respirační systém, uvolňuje dutiny, je to mírný expektorant a může také pomoci s některými typy astmatu. Rozpouští hlen a podporuje vykašlávání. V neposlední řadě je vhodný na bolesti natažených a ztuhlých svalů.
 • na pleť a vlasy: EO máta je velmi používanou přísadou do přípravků pečujících o pleť. Poskytuje vynikající čisticí a prokrvující vlastnosti pro pleť, zejména na ošetření akné, černých teček, pupínků, tmavých kruhů a skvrn. Působí jako přírodní antiseptické činidlo, pomáhá při léčbě kožních problémů a tvoří silný ochranný štít na kůži. Je to také antioxidant.
 • difuzér: vdechování EO máty napomáhá ulevovat od bolestí hlavy, zvlášť ve směsi s levandulí. Je to stimulant nervového sytému, stimuluje mozek, zlepšuje koncentraci, přináší myšlenkou jasnost, je vhodný u zkoušek. Při pěší turistice může pár kapek máty peprné na šátku kolem krku nebo hlavy zmírnit pocit přehřátí. Čistí, osvěžuje vzduch v místnosti.

  Směs do difuzéru na podporu jasnosti, povznesení ducha a čistou mysl:

   • 10 kapek máty peprné
   • 10 kapek rozmarýnu
   • 10 kapek grapefruitu
Posílení ducha:
 • Esenciální olej z máty peprné má chladnou povahu, a proto může pomoci zmírnit vztek. Pomáhá nám v tom, abychom se odpoutali od toho, co nám již neslouží.
 • Zvyšuje naši vnímavost pro vše nové, přináší vizi, pozvedá ducha. Osvěžuje na mentální, emoční a duchovní úrovni.

 

Posted in Průvodce éterickými oleji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *