Menu Zavřeno

esenciální olej Monarda – použití, účinky, diy recepty
lat. Monarda fistulosa
kup si mě zde   → přejít do ESHOPU

Obecné informace:

Monarda je původem ze Severní Ameriky, američtí osadníci nazývali Monardu „divoký bergamot“, protože aroma rostliny bergamot připomíná. Tato bylinná trvalka je z čeledi hluchavkovité, rozmnožuje se oddenky podobně jako máta a je to velmi příjemně ovocně aromatická medonosná bylina. Přezdívá se jí také včelí balzám.

Rostlina byla tradičně používána domorodými obyvateli Severní Ameriky po celá staletí, a to ke zmírnění a hojení katarů a nachlazení, bolesti hlavy a zubů, gastrointestinální bolesti a k zastavení krvácení.

Éterický olej monarda posiluje duševní a emoční zdraví, snaží se poskytnout duševní čistotu a navozuje pozitivní pocity relaxace, přináší klid, mír a radost. Jedná se o olej s vynikajícími antimikrobiálními, antimykotickými a protizánětlivými účinky (vynikající pro podporu léčby mykóz, zánětů a infekcí kůže). Éterický olej monarda je skvělým spojencem pohybového aparátu (tlumí bolest, záněty, křeče), ulevuje respiračním potížím (záněty a infekce dýchacích cest, nachlazení, bronchitidy), posiluje imunitu (je potopudný a diueretický) a má příznivý vliv na kůži (pečuje, čistí zanícené póry a akné, hojí rány).

Dominantní temperament: cholerik +++
Charakteristika: Radostný – Uklidňující – Jemný

 

Tipy pro použití:  POUZE PRO VNĚJŠÍ KOSMETICKÉ POUŽITÍ

Esenciální oleje by se měly používat pouze po zředění v nosném oleji.

Dávkování: přidejte 3 kapky do 1 polévkové lžíce neutrálního oleje. Aplikujte masážní směs na tělo jednou denně. Používejte ihned po smíchání.
Upozornění: Olej může být senzibilizující, máte-li citlivou pleť, nepoužívejte v koupeli ani při masáži, nebo jen ve velmi nízkých dávkách.

Použití v aromaterapii:
  • Koupele: koupel je velmi uklidňující, aromaterapeutické působení monardy vyvolává pocity míru a klidu v těle, zbavuje stresu, napětí a úzkosti. Nejen to, ale také pomáhá zvýšit vaši náladu a radost. Pára z horké vody může sloužit k navození pocení, a tím ještě více podpořit proces detoxikace vašeho těla. Má silné antifungální vlastnosti a je vhodný na koupele nohou, pokud jsou postižené plísňovým onemocněním. Sedací koupele ulevují od vaginálních mykóz. 
  • na tělo – obklad nebo lokální masáž: Jedním z hlavních důležitých atributů esenciálního oleje monarda je to, že je účinným antivirovým, antibakteriálním a antimykotickým činidlem. Inhibuje bakterie přetrvávající na vaší kůži z různých ran, odřezků, odřenin nebo modřin a zabraňuje, aby se staly septickými. Zabraňuje růstu plísním a současně tlumí záněty. Pomáhá léčit kožní infekce, jako je impetigo, abscesy a ekzémy, ale také záněty kůže, jako je psoriáza, herpes a dermatóza. Esenciální olej z monardy může navíc podporovat detoxikaci, díky diaforetickým a diuretickým vlastnostem (vyvolává zvýšené pocení a močení). Tím se vyplavují toxiny a přebytečné látky z těla, což podporuje imunitní systém a přispívá k hladkému fungování tělesných funkcí. Současně olej přispívá k léčbě potíží s dýchácím ústrojím.
  • na pleť: EO monarda je díky antibakteriálním vlastnostem užitečným pomocníkem v péči o pleť. Pomáhá zklidňovat, čistit a hojit zanícené dermatitidy a zabraňuje růstu nových pupínků a černých teček. Může pomoci s léčbou akné, pečuje a zanechává hladší a zdravější pleť. Díky své příjemné a jemné vůni je tento olej perfektní jako přírodní deodorant. Smíchejte 5 kapek oleje a 5 polévkových lžic vody v rozprašovači a tento používat jako tělní osvěžovač.
  • difuzér: Vdechování esencí z monardy pomáhá při léčbě mnoha respiračních problémů. Antibakteriální a antiseptické vlastnosti umožňují pomáhat léčit záněty a infekce dýchacích cest. Aromaterapeuticky je olej velmi uklidňující a nápomocný v situacích úzkosti a nervového napětí, zlepšuje náladu, vnáší pocit radosti.
Posílení ducha:
  • Stimuluje pohyb negativní, horké a stagnující energie.
  • Bojuje proti depresím, pochybnostem a záchvatům nízké sebeúcty. Přináší pocity míru a klidu.

 

Posted in Průvodce éterickými oleji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *