Menu Zavřeno

Esenciální olej Řebříček – použití, účinky, recepty
lat. Achillea millefolium

éo Řebříček v BIO kvalitě  → kup si mě v ESHOPU

 

                       Esenciální olej Řebříček - použití, účinky, recepty | eshop Byliny&Tradice Esenciální olej Řebříček - použití, účinky, recepty | eshop Byliny&Tradice Esenciální olej Řebříček - použití, účinky, recepty | eshop Byliny&Tradice   

 

Malý botanický průvodce a léčivé účinky řebříčku obecného:

S každým novým esenciálním olejem, který přidávám do eshopu navazuji nové přátelství.. S éterickým olejem z řebříčku jsem rovnou navázala láskyplný vztah.
…..
Všímáte si, že se bylinky kolem nás vyskytují právě tehdy, když je potřebujeme? Já si pokyvovala s rozkvetlými hlavičkami řebříčku po celé léto a velkou hrst mám nasušenou, vždy po ruce. Získal si mou úctu, dojal mne svou houževnatostí, ohromil svou sílou. Pokud nám na zahrádce vyroste řebříček, je to důvod k radosti. V přírodě tato bylinka označuje místa s pozitivní energií. Řebříček zvyšuje odolnost rostlin, které rostou v blízkosti a posiluje léčivé účinky jiných bylin. Hýčkejte si ho!
…..
České jméno řebříček obecný je odvozeno z tvaru lístků připomínající žebřík … Lidově je znám též jako husí jazýček, zaječí chléb, Achillova bylina, žebřík, myší ocásek.
Za to latinský název je mnohem prozaičtější – Achillea millefolium… máte tušení jaké legendy a dobrodružství se ve jménu skrývají a jakou silou a odhodláním tato bylinka vládne?

Řebříček obecný je úctyhodná a přitom nenáročná trvalka s léčivou pověstí již od starověku.

Podle legendy se říká, že řecký hrdina Achilles využil řebříček k zastavení krvácení svých vojáků i vlastních zranění během trojské války. Uvádí se, že to byl Chiron, kentaur, který učil Achilla o síle v listech a květech rostliny.
Římští osadníci znali tuto rostlinu pod názvem Herba militaris * válečná bylina. Lze se setkat is anglickými názvy „Soldier’s Woundwort“ a Carpenter’s Weed, což odráží její použití k ošetření ran.

Millefolium – znamená tisíc listů, popisuje listy, které svým roztřepeným uspořádáním působí jako by jich bylo tisíce.
…..
Řebříček obecný není náročný na půdní podmínky, ale dává přednost sušší písčité nebo kamenité půdě. Roste na mezích, loukách, polích, rumištích, u cest, na okrajích lesů od nížin po horské oblasti. Tento téměř kosmopolitní druh rozšířen po celé Evropě a Asii, zavlečen i do Austrálie, Severní Ameriky a na Nový Zéland.

Esenciální olej Řebříček - použití, účinky, recepty | eshop Byliny&Tradice

Energetické působení Řebříčku:

Řebříček je mezi bylinkáři pověstný díky své schopnosti zpomalit a zastavit tok krvácení. Součástí energie řebříčku je schopnost zpomalit tok energie směřující do rány na rychlost, která pomáhá při hojení. Má v sobě magii ÚMYSLNÉHO OMEZENÍ a OCHRANY. Říká se, že pomáhá smířit se s paradoxní povahou života. Podporuje vnitřní rovnováhu a stabilitu, sounáležitost a pocit naplnění.
…..
Řebříček je také symbolem lásky, zvláště LÁSKY TRVALÉ. Často trvá 2 i více let, než se řebříček ze semene ustálí, ale jakmile to udělá, je to silná a trvalá trvalka, která poté vydrží všechny podmínky.
…..
Bylinka je uznávaná na východě, zejména v Indii, kde je široce používána v tradičních ajurvédě. V Číně visí nad prahem domu, aby varovala před nemocemi nebo nepřátelskými duchy. Její sušené stonky se používají k věštění v I-ťingu.

Řebříček v sobě nese archetyp ženy, je spojován s planetou Venuší a jeho prvkem je Voda.

Připomíná nám, abychom se pohybovali s pečlivým a stálým záměrem. Je symbolem toku krve. Vede nás ke správě našich energií, jak přicházejí a jak proudí ven. Nabádá nás využít energii prostředí, tu ukládat a pečlivě regulovat a s pečlivou přesností vkládat do kreativních projektů našeho života.

Řebříček obecný: čaj, odvar nebo jícha:

*Sušený řebříček:

Určitě neváhejte a usušte si horní část kvetoucí nati. Kvete od května do září a nejvíce účinných látek má za slunného dne v pravé poledne. Suší se nejlépe ve stínu, zavěšený květem dolů.

Léčivé vlastnosti řebříčku jsou velmi zajímavé, spolu s kontryhelem a kokoškou patří do trojice tzv. „ženských bylin“, při nepravidelné, bolestivé nebo příliš silné menstruaci se pije čaj 2-3 denně. Mírní premenstruační syndrom i klimakterické potíže.
Pití řebříčkového čaje zlepšuje trávení, je vhodný na žaludeční potíže. Upravuje látkovou výměnu a práci jater a žlučníku. Čistí organismus a může pomoci i při dně a revmatismu.

Příprava čaje: kávovou lžičku sušené bylinky zalejme 1/4 l vroucí vody a necháme 10 minut louhovat.

Usušený řebříček používejte také jako odvar a to zejména na sedací koupele při hemoroidech či vaginálním výtoku.
Odvar je skvělý také jako obklad na ekzematickou pokožku, na pohmožděniny, k oplachu krvácejících ran a oděrek. Při zánětech dutiny ústní používejte k výplachu.
Pro muže: používejte jako vodu nebo ještě lépe obklad po holení, velmi rychle pomůže zacelit drobné ranky.

Příprava odvaru: 6 polévkových lz)žic zalijeme 1/2 l studené vody, necháme 10 minut vařit a louhovat do vychladnutí.

Sušený řebříček je vhodný i k maceraci v oleji (vhodný olej je jojobový, slunečnicový nebo kokosový). Po týdnech macerace jej přidejte k bambuckému máslu a vytvořte si užitečnou a praktickou mast.

Stejně tak oblíbená a prospěšná je tinktura z řebříčku, která se používá jako mazání nebo vnitřně.
Řebříček není vhodné používat dlouhodobě, mohou se objevit závratě a bolesti hlavy. Pokud jste těhotná, řebříčku se vyhněte.

*Sušený je báječný.. a čerstvý?

Ačkoli není typickou bylinou pro kulinářské umění, lze jeho čerstvé žebříkovité lístky přidat do salátů a polévek, chuť je ale poněkud hořká. brr..i přesto vyzkouším..a vy?

Jeho čerstvé listy slouží podobně jako jitrocel, zastavují krvácení a napomáhají hojení u drobných poranění. Je tedy rostlinkou první pomoci, což se určitě hodí:-)

Samotná rostlina odpuzuje brouky, mravence, mouchy a komáry. A ve váze je krásně dekorativní, souhlasíte? Jen ji raději stříhejte, ať ji nevytrhnete i s kořeny.

A jistě potěším ty z vás, kteří na své zahradě pečujete o kompost jako já:) Hrabat se v hlíně je jednou z mých radostí a považuji za jediné rozumné dopřávat zahradě pouze přírodní „stravu“.
A jak může pomoci řebříček? Posekanou nať rozhodťe mezi vrstvy kompostu, aby se urychlila bakteriální aktivita a rozklad. Kompost bude mnohem dříve hotov.
Z listů a natě lze připravit tekuté krmivo pro rostliny, tzv. jíchu. Naplňte nádobu listy a zaplňte vodou. Nechte namočené po dobu jednoho nebo dvou týdnů a poté zřeďte vodou v poměru 10:1. Tato řebříčková jícha je úžasným aktivátorem kompostu. Jíchu lze použít také jako hnojivo k přímému hnojení, zásobuje rostliny draslíkem a předává jim i svoji naakumulovanou pozitivní energii:)

                               

 

esenciální olej Řebříček – použití, účinky, recepty:

*Kosmetická péče o pokožku a pleť:

– přidejte 5 kapek éo k 50 ml základu  – k rostlinnému oleji, emulzi (krém, mléko), jílové masce, rostlinnému máslu
– ve vodných gelech a pleťových vodách je předem nutné smíchat eo v dispergačním prostředku jako je Solubol

 • PÉČE O PLEŤ
  • Achille Millefeuille použijte k uklidnění a regeneraci Vaší pleti, je ideální součástí kosmetiky pro své hojivé, antiseptické a protizánětlivé účinky. Pro své vlastnosti a díky obsahu chamazulenu se velmi podobá éterickému oleji z heřmánku, oba se doporučují na zanícenou, aknózní a podrážděnou pleť.
  • Řebříček má silné adstringentní vlastnosti, stahuje pokožku a díky tomu také rychle hojí drobné ranky, staví krvácení a je tudíž ideální do přípravků po holení.
  • Také bojuje proti známkám stárnutí pokožky. Má skvělé účinky při péči o zralou, citlivou a reaktivní pleť.
  • Dobře zajizvuje a to i jizvy staré.
  • Péče o podrážděnou pokožku: kombinujte éo Řebříček, Levandule lékařská, Heřmánek německý, s rostlinným olejovým macerátu měsíčku
  • Péče o pleť se sklonem k akné: kombinujte éo Řebříček, Tea Tree, Manuka, Zelená myrta, Rozmarýn verbenon, s rostlinnými oleji Černucha a Jojoba
  • Péče proti stárnutí: kombinujte éo Řebříček,  Dřevo Ho, Mrkev, Geranium Bourbon, plus rostlinné oleje šípkový či švestkový
 • PÉČE O VLASY
  • kápněte si jednu kapku do šampónu nebo vlasového oleje, masírujte pokožku hlavy. Adstringentní vlastnosti řebříčku posílí růst nových vlasů, pokožka vlasů bude zdravější a zpevní se i samotné vlasy. Stejně tak jej použijte na ošetření roztřepených konečků vlasů
 • PÉČE O POKOŽKU TĚLA
  • může zmírnit dermatitidy, svědivou pokožku
  • ošetřete jím vyrážky, ekzém, psoriázu či seboreu
  • zanícená pokožka, např. po holení
  • díky adstringentním účinků je vhodný k zastavení krvácení, včetně krvácení z nosu
  • má chladivý účinek a pomáhá hojit popáleniny a spáleniny od slunce, říká se, že jej lze použít i na radiační popáleniny
*Masáž:

– koncentrace ředění: max 3% – obecně u dobře kapalných olejů počítáme 1 ml = 25 kapek
– éterický olej vždy nařeďte do nosné tukové báze (rostlinný olej, rostlinné máslo, solubol)
děti 12 -18 let– 1,5% (odpovídá 18 kapkám v 50 ml)
dospělí 3% (odpovídá 37-38 kapkám v 50 ml)

 • STIMULANT oběhového systému
  • lymfatický a žilní dekongestant, podporuje cirkulaci tělních tekutin
  • je detoxikační, močopudný a obecně posiluje imunitní systém a orgány těla
 • REGENERACE po oslabení organismu: kombinujte éo Řebříček, Heřmánek německý, Cypřiš, Třezalka tečkovaná, Levandule fine, Cist
*Masáž lokální, obklad:

– u dospělého člověka nepřekračujte 5 % ředění na lokální postižená místa (odpovídá max. 50 kapkám v 50 ml báze)
– éterický olej používejte na topické ošetření při akutních potížích a nepoužívejte dlouhodobě
– na obklad nakapejte cca 5 kapek do šálku vody, smíchejte a bavlněnou látku či kapesník přikládejte na postižené místo

 • ženský cyklus
  • harmonizuje ženský cyklus a srovnává hormonální výkyvy v období klimakteria
  • masáž podbřišku reguluje menstruační cyklus, může vyvolat opožděnou menstruaci, srovnává nepravidelnou menstruaci, menstruační syndrom
 • hemoroidy, křečové žíly
  • řebříčkový olej má fantastické působení na křečový žíly a hemoroidy, stahuje cévy a navíc silně tlumí záněty
  • namíchejte si vlastní přípravek na lokální ošetření. Smíchejte s dalšími éterickými oleji, které mají stahovací účinky, podporují cirkulaci krve a zabraňují městnání krve
  • vhodná kombinace s éo jalovec, cypřiš, slaměnka, cedr, geránium, levandule, citron, tea tree, kadidlo, pačuli, niaouli, heřmánek římský, santal, amyris
 • protikřečový
  • vhodný k podpoře léčby různých potíží pohybového aparátu, od sportovních zranění až po bolavé svaly, ztuhlé klouby a výrony
  • tiší zažívací křeče, křeče svalové, dýchací a menstruační
 • analgetický
  • tiší kloubní, kostní a svalové bolesti, vhodný na bolestivé neuralgie
  • může pomoci s bolestí zad, artritidou a revmatickou bolestí
 • stimulant trávení
  • masáž v oblasti žaludku podporuje vylučování žaludečních šťáv a pomáhá při zažívacích potížích
  • ulevuje od zácpy, plynatosti, trávicích křečí, reguluje poruchy trávení a průjmů
  • podporuje detoxikaci v případě, že sjte to přehnalis s alkoholem nebo léky
  • Zažívací potíže: kombinujte éo Řebříček, Bazalka, Estragon, Khella
 • protizánětlivý
  • působí silně protizánětlivě (dýchací cesty, záněty močových cest, záněty kloubů, šlach, záněty způsobené výronem nebo nataženým svalem..)
  • doporučuje se na revmatismus, artritidu
*Koupele:
 • vhodné při ženských a močopohlavních zánětech, hemoroidech
*Použití difuzéru, aromalampy, olfaktoterapie:

difuzér: samostatně se nepoužívá, mísí se jinými oleji, celkem nakapejte 3-5 kapek do difuzéru, vdechujte v rozmezí 10ti až 20ti minut jedenkrát až dvakrát za den
aromalampa: vytvořte si synergii s jinými oleji a použijte 5-15 kapek směsi podle velikosti místnosti. Dbejte na to, aby aromalampa byla bezpečná, vysoká minimálně 10cm ( klidně i 30 cm) od plamene svíčky a nálevka by měla být o objemu nejméně 2 dcl, nedochází tak přepalování, které je nežádoucí
olfaktoterapie, inhalační tyčinka: čichejte k flakónu, inhalační tyčince nebo nebo si kápněte na bavlněnou látku. Používejte ve vzdálenosti 2-3 cm od nosu 3-5 minut několikrát za den podle potřeby

  • Uklidnění a spánek: v kombinaci s heřmánkem Vám pomůže usnout a zklidnit rozbouřené emoce
  • Řebříček je od pradávna válečnou rostlinou, dává sílu bojovat a následně hojit rány. Upokojuje duši poraněnou zlostí
  • skvěle vyrovnáná naše energie, při letargii vyzývá do akce. Uvolňuje stagnující energii a skrz bojovnost pomáhá zdravému sebevyjádření.
  • jeho vůně zvyšuje intuici a pomáhá nalézt skrytá řešení v obtížných situacích a při nejistotě.
  • Achilleum je symbolem toku krve. Vede nás ke správě našich energií, vyrovnává, jak přicházejí a jak proudí ven.
  • Představuje stabilitu a rovnováhu, připomíná nám, abychom se pohybovali s pečlivým a stálým záměrem.
*Odpovídající čakry:
  • 5. čakra – pravdomluvnost, vyvažování, jasnost, uzemnění, introspektiva, meditace
KONTRAINDIKACE:
  • Nesmí se používat u těhotných a kojících ženách, u dětí mladších 12ti let (u dětí nahraďte heřmánkem)
  • Vyvarujte se dlouhodobého použití  a použití u osob s epilepsií a u citlivých starších lidí
  • při vysokých dávkách může éo představovat riziko neurotoxicity a abortivní riziko
  • Přečtěte si bezpečnostní opatření pro používání éterických olejů ZDE.
  • Éterické oleje používejte vždy ředěné v mastné látce, rostlinném oleji (nejsou rozpustné ve vodě!), dodržujte doporučenou koncentraci ředění, viz. dávkování.
  • Nepoužívejte na pleť náchylnou k alergiím (limonen), vždy před použitím proveďte test snášenlivosti na kůži na vnitřní straně předloktí a vyčkejte 24 hodin

RECEPTY s éterickým olejem z řebříčku:

     

Smíchejte v 5 ml lahvičce, zamíchejte a nechte 8 hodin vůně rozvinout. Kápněte na papírek nebo tampónek a 10-15 vteřin vdechujte vůni synergie pro zklidnění imunitního systému a alergické reakce. Smíchejte 10-15 kapek ve 30 ml nosného oleje (kokosový) a nanášejte okolo místa alergické reakce, dokud se pokožka nezačne hojit. Lze použít jako studený obklad i pro přípravu gelu s aloe vera.

 

 

 


použitá literatura:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

Christian Elloy: L´aromatherapie au quotidien
Tisserand, Young: Essential Oils Safety

Posted in Průvodce éterickými oleji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *