Menu Zavřeno

esenciální olej Řečík Lentišek – použití, účinky, diy recepty
lat. Pistacia lentiscus
kup si mě zde   → přejít do ESHOPU

Obecné informace:

Pistácie mastichová nebo také řečík lentišek je strom se silnou vůní pryskyřice, dvojdomý strom se samostatnými samčími a samičími květy. Je stálezelený, od 1 do 5 m vysoký a roste v suchých a skalnatých oblastech ve středomořské Evropě. Dožívá se více než 100 let. Pryskyřici dokáže řečík lentišek produkovat až v 5. nebo 6. roce života, přičemž maximální produkce pryskyřice dosahuje v 15 letech.

Éterický olej je využíván v aromaterapii pro své antimykotické, antimikrobiální a protizánětlivé účinky. Je to úžasný adstringentní prostředek, pro své svíravé účinky se doporučuje na zmírnění křečových i metličkových žil a na ošetření ran, zastavuje krvácení. Jako zahřívající olej se používá k léčbě artritidy a bronchitidy. Po zředění v masážním oleji je to skvělý analgetický prostředek proti bolesti, zmírňuje záněty. Tento éterický olej se často používá ke zlepšení oběhu lymfy, ke snížení otoků a k celkové obranyschopnosti. Je vhodný i k léčbě hemeroidů a plísňových onemocnění.

Emocionálně a energeticky lentiškový éterický olej velmi posiluje mysl. Používá se k povzbuzení emoční vytrvalosti během náročnějších časů nebo situací.

 

Dominantní temperament: flegmatik +++, sangvinik +
Charakteristika:  Teplý – Povzbuzující – Posilující

Tipy pro použití:  POUZE PRO VNĚJŠÍ KOSMETICKÉ POUŽITÍ

Esenciální oleje by se měly používat pouze po zředění v nosném oleji.

Dávkování: přidejte 2-3 kapky do 1 polévkové lžíce neutrálního oleje. Aplikujte masážní směs na tělo jednou denně. Používejte ihned po -smíchání.

Použití v aromaterapii:
  • koupele: koupel pomáhá zmírňovat bolesti a nežádoucí svalové křeče. Uvolňuje svalové napětí, působí protizánětlivě. Stimuluje lymfatický oběh a tím i detoxikuje organismus. Snižuje otoky. Je skvělým antimykotikem, neváhejte jej použít při potížích s plísňovým onemocněním.
  • na tělo – obklad nebo lokální masáž: EO je úžasně astringentní, tedy svíravý. Je to vazokonstriktor, doporučuje se pro ošetření ran a poranění, pomáhá zastavit krvácení, je vyhledávaný pro podporu léčby všech typů křečových žil, i metličkových žil. Je to detoxikační, používá se do přípravků ke stimulaci lymfy. Pomáhá podporovat zdravou plicní aktivitu, zejména při nachlazení nebo chřipce. Zvyšuje obrannyschopnost. Použijte jej k masáži hrudníku při bronchitidě, zahřívá a tlumí křečovitý kašel. Je blahodárný také na kloubní bolesti a potíže spojené s artritidou. Užívá se při vnitřních i vnějších hemeroidech.
  • na pleť a vlasy: Je velmi blahodárný na pleť díky svým svíravým a antimikrobiálním účinkům, hodí se na mastnou pleť. Zabraňuje vypadávání vlasů.
  • dutina ústní: Svěží lehce balzámová vůně je vynikajícím osvěžovačem dechu, lze jej zředěný použít jako kloktadlo nebo ústní vodu. Pomáhá redukovat bakteriální plak v ústech a hojit zánětlivé dásně.
  • difuzér: EO se doporučuje do rozprašovače či do difuzéru pro své antiseptické a deodorační vlastnosti. Ničí bakterie a osvěžuje vzduch. Používá se také jako odpuzovač hmyzu.
Posílení ducha:
  • Olej je posilující – zvyšuje výdrž a emoční sílu. Umocňuje 1.,2. a 3.čakru
  • Ulevuje přetížené mysli a duši, nabízí účinnou pomoc při vyčerpání organismu, dušení únavě až letargii. Působí jako stimulant, dodává pocit jistoty, působí v rovině našeho sebevědomí. Aktivuje naše pozitivní myšlenky a emoce.

 

Posted in Průvodce éterickými oleji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *