Bezpečné používání esenciálních olejů
Bezpečné použití esenciálních olejů je nutné respektovat k tomu, abychom mohli řízeně aplikovat éeterické oleje tak, aby nám tyto koncentrované látky byly k užitku a nikoli naopak. Je třeba mít respekt a je dobré si uvědomit, že v jedné kapce se mohou koncentrovat síly až z několika kilogramů rostlin. Mějte, prosím, na paměti, že zbytečným nadužíváním nadměrně zatěžujete své tělo a zbytečně se podílíte na plýtvání rostlinných pokladů.
Příroda nám nabízí éterické oleje, které nám poskytují zdraví, krásu, vůni a pohodu.
I přesto, že jsou éterické olej získávány z přírody, přírodní původ nezaručuje jejich bezpečnost.
V závislosti na éterickém oleji a způsobu použití jsou nezbytná určitá bezpečnostní opatření.
- Esenciální oleje jsou skvělým přínosem na podporu léčby či prevenci mnoha onemocnění, ale je třeba myslet na to, že nadměrné či nesprávné užívání může vést ke zvýšenému riziku nežádoucích reakcí.
- Každý člověk by se před použitím esenciálního oleje měl poradit s lékařem nebo odborným aromaterapeutem a dodržovat zásady bezpečného používání.
- Nedodržení bezpečnostních doporučení může mít, kromě jiných, za následek alergickou reakci, senzibilitu kůže, podráždění, bolest hlavy, nevolnost. Mohou se objevit i potíže psycho-emocionální.
Obecné zásady:
Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované. Např. ke 2 litrům levandulového EO je třeba 3/4 tuny levandulových květů a stonků. Přivoňte k čerstvé levanduli a potom k esenciálnímu oleji – rozdíl je je ohromný. Extrahované oleje jsou ještě koncentrovanější. Proto je nutné zacházet s nimi s opatrností a užívat v malém množství.
Doporučení: platí jednoduché pravidlo méně je více, pokud s éterickými oleji začínáme, pak stačí opravdu malé množství, které můžeme postupně zvyšovat. Není ale cesty zpět. Je moudré éterické oleje střídat, tělo si zvyká a po čase není účinek již tak silný. Pokud jeden olej nahradíme na určitou dobu jiným, pak se zase můžeme k našemu oblíbenému oleji vrátit.
Esenciální oleje nikdy neužívejte vnitřně. Koncentrované oleje mohou podráždit ústní dutinu a zažívací ústrojí. Velké dávky mohou způsobit otravu.
Uchovávejte mimo dosah dětí.
Nepoužívejte pro kojence a děti do 6 let bez lékařského doporučení.
Nepoužívejte během těhotenství nebo kojení bez lékařského doporučení.
Vyvarujte se kontaktu s očima. V případě náhodného potřísnění očí, oči důkladně vypláchněte rostlinným olejem na bavlněném nebo jiném látce.
Nikdy nepoužívejte čistý EO do nosu a uší.
Chraňte před plamenem.
Nekapejte na svíčku nebo horký EO přímo tělo.
Neaplikujte neředěné oleje na zvířata.
————————————————————————————————————————————————————–
Zásady pro použití EO na kůži:
Účinky éterických olejů si nejčastěji dopřáváme právě přes kůži, a to v koupeli nebo při masáži.
Skrz kůži se olej vstřebává a proniká až do krevního řečiště. Esenciální oleje jsou lipofilní (rozpustné v tucích), v olejové směsi mají větší tendenci k transdermální absorpci.
Vědci prokázali, že všechny složky éterického oleje mají molekulovou hmotnost pod 500 daltonů (standardní měrná jednotka atomové hmotnosti), takže pronikají skrz vnější vrstvu naší kůže, epidermis, relativně snadno. Z krevního řečiště dále prostupují do orgánů. Následně je zpracují ledviny a po cca 12ti hodinách je tělo vyloučí.Cesta EO: Kůže (vnější vrstva) -> Kůže (vnitřní vrstva) -> Kapiláry -> Krevní oběh -> Cílové orgány -> Buněčné receptory -> Metabolizované a vylučované.
Nenanášejte čistý éterický olej na kůži nebo sliznice, s výjimkou doporučení aromaterapeuta. Obecně je nutné EO nejdříve zředit v nosném krému či oleji.
Esenciální oleje jsou ROZPUSTNÉ V TUCÍCH, jako nosič použijte rostlinný olej či máslo, neutrální olej, emulzi nebo krém na tukové bázi. EO je nutné ředit i do koupele (olej, šampón, může být i tučný jogurt či mléko) – pokud ÉO nakapete do vody neředěný, nerozpustí se a protože je lehčí než voda, zůstane koncentrovaný plavat na hladině. Při takovém způsobu užití ÉO v koupeli snadno může dojít ke styku s pokožkou a tím k nežádoucí reakci.
Vždy před prvním použitím přípravku či směsi s éterickým olejem, proveďte test kožní snášenlivosti na kousku kůže na vnitřní straně předloktí. Sledujte stav pokožky nadcházejícíh několik hodin. Reakce může být okamžitá, někdy se se může projevit až za 48 hodin. Pokud dojde k reakci na přípravek, např. zarudnutí kůže nebo svědění, přípravek nepoužívejte.
Existují dvě vyjímky, kdy můžeme éterické oleje nanášet na kůži neředěné:
Levandule lékařská – Lavandula angustifolia (bezpečné jsou 2 kapky, používá se na popáleniny, řezné rány a hmyzí bodnutí)
Tea Tree (ošetření pupínků, řezných ran, hmyzího bodnutí, bradavic)
- Vstřebávání lze umocnit masáží a třením pokožky, čímž se rozšiřují drobné vlásečnice a stimuluje se krevní oběh.
- Viskozita éterických olejů také ovlivňuje pronikání do krevních cév.
- Teplota koupele by měla být něco okolo 36-38 °C. Teplá voda změkčuje tvrdý povrch kožních buněk, které se stávají prostupnějšími. Koupele jsou vůči pokožce šetrnější než masáže, neboť jsou rozpýlené ve velkém objemu vody. Současně ale také dochází k inhalaci olejů, molekuly silic nosem pronikají do dýchacích cest.
Používejte pouze vysoce kvalitní, 100% čisté a přírodní oleje, preferujte organickou, biologickou kvalitu.
Nepoužívejte éterické oleje na alergickou nebo přecitlivělou pokožku. Pokud se objeví kožní reakce, místo umyjte kvalitním mýdlem a ošetřete rostlinným olejem,
Doporučené ředění esenciálních olejů pro dospělého:
- Masáž celotělová:
Pokud není uvedeno jinak, obecně se doporučuje o nedráždivých, netoxických éterických olejů koncentrace ředění 3 %.
Éterický olej vždy nařeďte do nosné tukové báze (rostlinný olej, rostlinné máslo, solubol).
Obecně u dobře kapaklných počítáme 1 ml = 25 kapek (u viskózních olejů 1 ml = 20 kapek)- děti 6-15 let– 1,5% (odpovídá 18-19 kapkám v 50 ml)
- děti nad 15 let a dospělí 3% (odpovídá 37-38 kapkám v 50 ml)
- Masáž lokální, obklad:
U dospělého člověka nepřekračujte 5 % ředění na lokální postižená místa, éterický olej používejte na topické ošetření při akutních potížích a nepoužívejte dlouhodobě.
U dětí od 6ti let můžete použít na masáž plosek nohou 2,5% ředění. - Obklad:
cca 5 kapek do šálku vody. látku či kapesník a přikládat na postižené místo. - Koupele:
- éterický olej smíchejte s nosným olejem (může být i jogurt, med, tučná smetana, sprchový či koupeleový olej). Na celkovou koupel přidejte 8-15 kapek, na částečnou koupel 5-8 kapek. Pokud byste použili éterické oleje neředěné, budou plavat na hladině a mohou iritovat pokožku. koupel by měla být o něco málo vyšší než teplota těla, cca 38-40°C.
- Péče o pleť :
- 0,1 až 2% koncentrace. Přidejte eo k rostlinnému oleji, emulzi (krém, mléko), jílové masce, balzámu, oleji, šampónu. Ve vodných gelech a pleťových vodách je nutné předem nutné smíchat eo v dispergačním prostředku jako je Solubol.
- Kloktání:
- 1-3 kapky nakapat do sklenice teplé vody, pečlivě promíchat a směs kloktat
- Parfém:
- Vytvořte si svou přirozenou vůni, na bázi alkoholu nebo rostlinného oleje, která odráží vaši osobnost, touhy a emoce. Parfémy se tvoří z 15 až 40% éterických olejů rozpuštěných v alkoholu nebo neutrálním oleji (Jojoba).
V přípravcích pro děti nad 6 let se používá poloviční ředění z doporučené dávky pro dospělého člověka. Děti do 6ti let by se měli esenciálním olejům vyhnout, je bezpečné je ošetřovat hydroláty (květové vody).
Pozor, některé oleje jsou fototoxické.
Jedná se o tyto EO: Sladký pomeranč, Bergamot, Mandarinka, Citron, Grapefruit, Limetka, Khella, Andělika, Celer, Verbena citronová.
Po aplikaci na pokožku se nevystavujte na slunci ani soláriu 6 -12 hodin.
Fototoxicita – co to znamená?
Je to vystupňovaná, kvantitativně změněná kožní reakce na ultrafialové záření v kombinaci s lokální či celkovou aplikací fotoaktivního přípravku nebo léčiva. Zvýšená citlivost kůže je způsobená patologickou interakcí záření a takové chemické látky v kůži, která je schopná záření absorbovat. Typickými klinickými projevy jsou zarudnutí a prosáknutí kůže v ozářených místech, někdy i s tvorbou puchýřů a nekróz. Lokální nález je doprovázen pálením a bolestivostí kůže. První příznaky vznikají často už během několika minut až hodin po ozáření, následuje olupování kůže. zdroj wikiskripta
————————————————————————————————————————————————————–
Zásady pro použití EO k vdechování:
Čich je nejprimitivnější ze všech našich smyslů a cestuje do mozku rychleji než zrak nebo zvuk. Aroma může vyvolat emoční vzpomínku a dokonce i fyzickou reakci.
Inhalace je nejúčinnější a snadný způsob podávání éterického oleje, který lze provést kdykoli a kdekoli. Vdechnutí je zvláště užitečné při zmírňování emocionálních problémů, jako je stres, úzkost, deprese a také na dýchací potíže.
Při vdechování vůně putují aromatické molekuly do nosu a jsou zachyceny nervovými buňkami čichové membrány. Ty spouštějí elektrické impulzy do čichového bulbu a ten přenáší impulsy do limbického systému mozku. Limbický systém se podílí se na podpoře mnoha funkcí jako jsou emoce, chování, paměť, úroveň stresu a další. Proto mohou mít éterické oleje hluboký fyziologický a psychologický účinek na naši pohodu.
- Použití EO v difuzéru:
– vdechujte v rozmezí 10ti až 20ti minut jedenkrát nebo dvakrát denně
-nepoužívejte více než 20 minut za hodinu
– u dětí nepoužívejte méně než 30 minut před spaním - Aplikace olfaktivní terapie (čichací)
– čichejte k flakónu ve vzdálenosti 2-3 cm od nosu 3-5 minut několikrát za den podle potřeby - Inhalace
– prospěšná metoda, máte-li dýchací potíže, nachlazení, chřipku, sinusitidu apod.
– naplňte žáruvzdornou mísu do poloviny horkou vodou. Přidejte max. 6 kapek EO, nakloňte se nad mísu a zakryjte si hlavu ručníkem tak, aby zakrýval i mísu. Zhluboka dýchejte max. 15 minut
– inhalace není vhodná pro astmatiky - odpařování, aromalampy
– bezpečná aromalampa by měla být vysoká minimálně 10cm od svíčky (raději více) a miska na vodu a EO by měla mít aspoň 2 dcl objem. Pokud není dodržena vzdálenost od svíčky, olej se může připalovat, což je nežádoucí.
– nakapejte 3-5 kapek do vody, zapalte svíčku a nechte odpařovat.
Skladování:
– Skladujte mimo dosah světla, tepla a na suchém místě, nejvhodněji při stálé teplotě mezi 5-15 °C.
– Citrusové a modré oleje je nejvhodnější skladovat v chladničce.
– Spotřebujte do datumu spotřeby uvedeném na obalu výrobku.
– Po otevření spotřebujte do 12ti měsíců.
– Éterické oleje jsou těkavé, po každém použití dobře uzavřete láhev.